
Za nami XVI Dolnośląskie Onkoigrzyska Dzieci i Młodzieży, 3 czerwca 2023 r na stadionie Olimpijskim we Wrocławiu przy pięknej, słonecznej pogodzie odbyła się kolejna edycja imprezy.
Ceremonia otwarcia przebiegła zgodnie z rytuałem olimpijskim zainaugurowanym przemarszem młodych sportowców w takt muzyki Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Wszyscy uczestnicy zostali przywitani przez JM Rektora Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu – prof. Andrzeja Rokitę, wieloletnią kierowniczkę Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UM we Wrocławiu – prof. Alicję Chybicką obecnego kierownika Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UM we Wrocławiu – Prof. Krzysztofa Kałwaka, przedstawiciela Kliniki Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Pradze – prof. Petra Sedláčeka oraz Przedstawicieli z Fundacji Santander i Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.
Przy asyście polskich koszykarzy (Macieja Zielińskiego, Dominika Tomczyka i Radosława Hyżego) dzieci wciągnęły olimpijską flagę, Wojtek w imieniu wszystkich zawodników złożył przysięgę olimpijską, a Gabrysia wraz z Dominikiem Tomczykiem zapalili olimpijski znicz. Uroczystość inauguracyjną uświetniły pokazy: Grupy Cheerleaders Wrocław oraz Referatu Patroli Konnych Straży Miejskiej Wrocławia.
Ambasadorem XVI Dolnośląskich Onkoigrzysk Dzieci i Młodzieży był Hubert Hurkacz. Inicjatywę wsparły także Kinga Preis (polska aktorka, która za swoje teatralne wystąpienia i role filmowe zyskała wiele nagród) oraz Magdalena Stępień (polska modelka, uczestniczka V edycji programu “Top Model”).
Po krótkiej rozgrzewce odbył się bieg rodzinny, po czym młodzi sportowcy z Polski, Czech i Ukrainy rywalizowali w konkurencjach lekkoatletycznych (bieg na 60 m, rzut piłeczką palantową oraz skok w dal), tenisie stołowym oraz badmintonie. Odbyły się także rozgrywki piłkarskie oraz konkurs plastyczny #Onkoigrzyska.
Przez cały dzień dzieci mogły się także bawić w ogródku rekreacyjnym, a Rodzice znaleźć czas na relaks i specjalnie im dedykowaną aktywność fizyczną w strefie Rodzica.
Po zakończeniu rywalizacji i zjedzeniu pysznego obiadu przygotowanego przez żołnierzy odbyła się ceremonia dekoracji najlepszych zawodników, a wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody. Tak naprawdę w Onkoigrzyskach zwyciężyły wszystkie dzieci, ponieważ najważniejszą rzeczą w igrzyskach olimpijskich jest nie zwyciężyć, ale wziąć w nich udział, podobnie jak w życiu nie jest ważne triumfować, ale zmagać się z organizmem.
Organizatorami Onkoigrzysk jest Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu we współpracy z Katedrą i Kliniką Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UM we Wrocławiu i Fundacją na ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Partnerem wydarzenia jest Fundacja Santander.
Do zobaczenia za rok!
Fotoreportaż 1, fot. Andrzej Nowak



Fotoreportaż 2, fot. Andrzej Nowak



Fotoreportaż 3, fot. Andrzej Nowak


